Neignoruokite simptomų: seksualinės problemos bei lytiniu keliu plintančios ligos paveikia milijonus

lytiskai plintancios ligos

Naujausiais Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, kiekvienais metais nustatoma maždaug 19 milijonų naujų lytiniu keliu plintančių infekcijų atvejų. Beveik pusė iš jų atsiranda paaugliams ir jaunesniojo amžiaus suaugusiems žmonėms nuo 15 iki 24 metų. Kaip teigiama „HealthDay“ pranešime, tai – didelė problema. Kadangi lytiškai plintančioms ligoms būdingi nespecifiniai požymiai (pvz., pilvo skausmas ir karščiavimas), jas galima lengvai supainioti su kitomis ligomis. Tai reiškia, kad susirgimo atvejų skaičius iš tikrųjų gali būti daug didesnis. Pateikiame septynių rimtų lytinių ligų sąrašą:

 

  1. Chamidiozė. Ji praminta „tyliąja liga“, nes chlamidija dažnai daro savo žalą nepastebėta. Beveik pusei vyrų ir trims ketvirtadaliams moterų, kuriems pasireiškia chlamidija, simptomų beveik nėra. Tai gali sukelti nemalonumų, ypač moterims: jei infekcija nebus sustabdyta antibiotikais, gali atsirasti nevaisingumas, dubens organų uždegiminė liga ir pavojingi negimdiniai nėštumai. Nors vyrai retai patiria komplikacijų, infekcija gali išplisti į sėklinį lataką ir prostatą, bei sukelti skausmą, karščiavimą ir vaisingumo sutrikimus.

Kai moteris yra užkrėsta chamidija, jai užsikrėtus ŽIV, penkis kartus didėja AIDS tikimybė. Specialistai ragina moteris bent jau kasmet atlikti patikros testus, taip pat būtina tirtis ir nėščioms moterims. Motinos, negydančios chamidijos infekcijos, gali užkrėsti naujagimio akis ir kvėpavimo takus, todėl tai yra pagrindinė kūdikių akių ir plaučių uždegimo priežastis.

 

  1. Sifilis. Sifilis, kuris, kaip manoma, beveik išnaikintas, per pastarąjį dešimtmetį vėl pasirodė. Dažniausiai tai pasitaiko tarp vyrų, turinčių tos pačios lyties partnerių, nors moterys juo gali taip pat užsikrėsti. Paprastai sifilis išsivysto etapais, iš kurių pirmasis yra – nedidelė bei neskausminga opa. Ji gali išgyti savaime (bakterinė infekcija plinta tiesioginio kontakto su sifilio opa atvejais). Jei ji negydoma ir jūsų delnus bei pėdas išbėrė raudonos/rudos dėmės, tai ženklas, jog infekcija peržengė į antrąją stadiją. Gali pasireikšti karščiavimas, patinę limfmazgiai, gerklės skausmas, plaukų slinkimas, galvos skausmai ir kiti šios stadijos simptomai. Toliau, vis dar negydant šios ligos, vystysis tretinis sifilis. Tai gali užtrukti iki 20 metų, tačiau bus padaryta žala gyvybiškai svarbiems organams, tokiems kaip smegenys, širdis, kraujagyslės, nervai, kepenys, kaulai ir sąnariai.

 

  1. Gonorėja. Kaip ir chlamidiozė, ši dažna bakterinė lytiškai plintanti liga gali progresuoti tyliai, palikdama žmonėms nepagydomas sveikatos problemas. Būdinga dažnas skausminga varymas šlapintis, išskyros iš šlaplės, o moterims – iš lytinių organų. Nepastebėta ir negydoma, gonorėja gali sukelti nevaisingumą tiek vyrams, tiek moterims. Ji taip pat yra dažnas moterų dubens uždegiminės ligos kaltininkas. Po gydymo antibiotikais jei jų partneriai nesigydė, žmonės gali užsikrėsti pakartotinai.
  2. Dubens organų uždegiminė liga. Dubens organų uždegiminė liga atsiranda, kai į gimdą, kiaušintakius ar kitus moters lytinius organus įsiveržia infekciją sukeliančios bakterijos. Du įprasti kaltininkai yra chlamidijos ir gonokokai. Kiekvienais metais daugybė moterų lieka nevaisingomis dėl neišgydytos dubens organų uždegiminės ligos. O ją galima išgydyti antibiotikais. Negydoma ši liga gali sukelti visą gyvenimą trunkančius dubens skausmus ir vidinius pūlinius, bei padidinti negimdinio nėštumo tikimybę. Įtartinos išskyros iš makšties, skausmingas seksas ar šlapinimasis ir protarpinis kraujavimas gali būti vieni iš požymių, jog kažkas negerai.

 

  1. Trichomonozė. Vienaląstis parazitas sukelia šią LPL, o putojančios, dvokiančios, žalsvai gelsvos išskyros gali būti ženklas, kad moteris jį turi. Užsikrėtusiems vyrams požymių paprastai nebūna, nors šlapinantis ar ejakuliacijos metu kai kurie gali patirti nenormalų varpos dirginimą ar skausmą. Trichomonozę dažnai lydi ir kitos LPL, pavyzdžiui, gonorėja. Pastebėta, kad sergančios trichomonoze moterys, greičiau užsikrečia ŽIV. Trichomonozė yra išgydoma vaistais.

 

  1. Genitalijų herpesas. Kai kuriems pirmą kartą užsikrėtusiems būdingos skausmingos lytinių organų opos, karščiavimas, kirkšnies limfmazgių padidėjimas, tačiau daugelis užsikrėtusiųjų lytinių organų pūsleline to net nežino, nes simptomų gali nebūti arba juos galima supainioti su gripu. Antivirusiniai vaistai gali padėti suvaldyti ligos protrūkius. Lyties organų pūslelinė yra lėtinė, besikartojanti infekcija, todėl užsikrėtusieji gali patirti psichologinę įtampą, baimę užkrėsti partnerius, seksualines problemas.

 

  1. ŽIV. Virusas, sukeliantis AIDS, gali būti nepastebimas daugiau nei dešimtmetį, tačiau jausite tokius simptomus kaip nuovargis, patinusios limfinės liaukos, nuolatinis viduriavimas, sausas kosulys, greitas svorio kritimas, pneumonija, prakaitavimas naktį ir pasikartojantis karščiavimas. Negydoma ŽIV gali pažeisti imuninę sistemą. Tuomet tampa pavojingos įvairios kitos infekcijos ir susirgimai. AIDS tuomet gali būti mirtina. Nors vaistai gali sustabdyti viruso progresavimą, jo išgydyti šiuo metu dar neįmanoma.

Kontaktai

© 2023 Created by BeTop